Prasa

Podsumowanie wydarzeń tygodnia: 3 – 9 marca 2008

1. Na specjalnej konferencji prasowej Jerzy Owsiak, pomysłodawca „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” oznajmił oficjalnie, iż w tym roku impreza ta zgromadziła środki rzędu 32 147

1. Na specjalnej konferencji prasowej Jerzy Owsiak, pomysłodawca „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” oznajmił oficjalnie, iż w tym roku impreza ta zgromadziła środki rzędu 32 147 538,63 zł, które przeznaczone zostaną na rehabilitację i leczenie dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.

Akcja została przeprowadzona w styczniu po raz szesnasty – pierwsza miała miejsce w 1993 roku, kiedy to zbierano pieniądze dla chorych na serce. Wyjątkowo tegoroczna „Orkiestra” została objęta patronatem nie tylko Telewizji Polskiej, jak dotychczas, ale również prywatnej – TVN, które to emitowały jej przebieg z różnych zakątków Polski i świata. W kwestę zaangażowało się około 120 tysięcy wolontariuszy. Z ciekawostek warto dodać jeszcze, iż jest to największa, jak dotąd, zebrana suma w ramach tego wielkiego przedsięwzięcia.

2. Odwołano ze stanowiska prezydenta Olsztyna, Czesława Jerzego Małkowskiego. Stawia mu się zarzuty dokonania gwałtu. Sam jednak prezydent nie przyznaje się do winy. Problem pojawił się natomiast w kwestii obsadzenia jego stanowiska, którego nie może objąć zastępca prezydenta, wobec czego chwilowo miasto pozostaje bez „najwyższej” władzy.

3. Do Polski na spotkanie z Lechem Kaczyńskim przybył prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili. Wizyta przebiegła w spokojnej, przyjaznej atmosferze. Padły komplementy w stronę Polski, iż to dzięki naszemu krajowi i dzięki naszemu wsparciu Gruzja ma duże szanse, by wejść w szeregi NATO, a także Unii Europejskiej. Na koniec szlachetny gość otrzymał od polskiego zwierzchnika państwa Krzyż Wielki Orderu Zasługi za jego liczne starania o utrzymanie dobrych stosunków pomiędzy obojgiem narodów.

4. W momencie odbywania lotu do Stanów Zjednoczonych przez premiera Donalda Tuska, ktoś zadzwonił do polskiej bazy LOTu w Nowym Jorku i poinformował o tym, że na pokładzie samolotu, którym leci premier, znajduje się bomba. Informacja ta nie została jednak potwierdzona, a samolot wylądował bez problemów.

A to już wiesz?  Premier Marcinkiewicz jest najpopularniejszym polskim politykiem"

5. Wybory parlamentarne w Hiszpanii wygrała rządząca już od 2004 roku partia socjalistyczna premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, zdobywając prawdopodobnie 169 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych.

6. Doszło do porwania 11-miesięcznego chłopczyka o imieniu Aleks. Czynu tego dopuścił się jego biologiczny ojciec, na stałe zamieszkujący z Belgii, gdzie też wraz ze swoim znajomym uprowadził dziecko. Obecnie trwa przesłuchiwanie obojga rodziców i porównywanie wersji wydarzeń. Według mężczyzny matka miała w jego obecności uderzyć Aleksa, więc wówczas zareagował, zabierając go od zwyrodnialczyni. Kobieta natomiast uważa, że ojciec użył gazu łzawiącego i korzystając z jej chwilowej niedyspozycji – zabrał chłopczyka i z nim uciekł, przekraczając granicę bez jej zezwolenia. Według adwokata Piotra Kruszyńskiego ojciec popełnił przestępstwo, mówiąc (źródło: PAP/Onet.pl): „Absolutnie nie miał prawa tego zrobić, to przestępstwo z art. 211 kk. Jest to działanie wbrew woli drugiej osoby. Nie ma cienia wątpliwości. (…) Trochę się dziwie belgijskiej policji, ale nie znam tamtejszego prawa – komentował Kruszyński wypuszczenie ojca wraz dzieckiem przez belgijska policję. – Matka może poprosić o wydanie europejskiego nakazu aresztowania. Może z tym być problem, ponieważ ojciec jest obywatelem Belgii. Matka może też prosić o wydanie dziecka. (…) Można ścigać ojca, można żądać wydania dziecka. Matka ma rację, sprawa jest trudna i zajmie na pewno dużo czasu. Zabranie dziecka za granicę wymaga zgody drugiego rodzica. Nie można zabierać dziecka bez takiej zgody, w przypadku, kiedy oboje rodzice maja pełnię praw rodzicielskich”.

7. Na drodze pomiędzy Gutłowami i Gieczem (woj. wielkopolskie) doszło do bardzo dziwnego wypadku samochodowego – otóż, auto marki fiat punto wjechało w drzewo na prostej szosie, bez ewidentnych śladów wskazujących na to, by hamował lub manewrował kierownicą. Co ciekawe, na tylnych siedzeniach znajdowały się dwa trupy, okryte kocami i folią, a w bagażniku – zakrwawione noże, śrubokręty i niebezpieczne środki chemiczne. Na razie nie ustalono danych ofiar.

A to już wiesz?  SwECO-poradnik - Nie tylko ustawa śmieciowa ma wpływ na środowisko

8. Pewien mężczyzna z województwa lubuskiego spadł z karkonoskiej Śnieżki w kocioł Łomniczki. Pomimo tego, że jego stan jest bardzo ciężki, żyje i zabrano go do szpitala w Kowarach, gdzie stwierdzono liczne urazy głowy oraz miednicy.

9. Do marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego, trafi projekt ustawy o ustanowieniu 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Z inicjatywą wyszedł prezydent Łodzi, gdzie przez kolejne trzy miesiące musi zostać zebrane 100 tysięcy podpisów, ażeby projekt mógł być rozpatrzony w parlamencie. Na razie marszałek musi sprawdzić, czy w dotychczasowych podpisach nie ma żadnych błędów i oszustw. Jeśli wszystko będzie w porządku, prace z pewnością posuną się dalej.

10. Na Lubelszczyźnie pojawił się pierwszy bocian.

11. W wieku 85 lat zmarł znany z roli Gustawa z III części „Dziadów”, wielki aktor, Gustaw Holoubek.

12. Odsunięty od swych obowiązków został prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Sąd zajął się bliżej sprzedania przez niego tzw. „Kulczykparku” obok Starego Browaru, na którym miasto straciło około 7 milionów złotych. W sprawę zamieszanych jest również czterech urzędników, w tym jedna kobieta.
Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy