Prasa zagraniczna

Prezydent Polski chciałby spotkać się z W. Putinem

"Kommiersant" z 13.02., Aleksandr KuranowAutor pisze, iż Prezydent Polski Lech Kaczyński, który powrócił z USA, poinformował o gotowości spotkania się z prezydentem W. Putinem. Zgodnie z jego słowami do takiego spotkania nie powinno dojść ani w Moskwie, ani w Warszawie, lecz na terytorium trzeciego państwa. Po okresie ochłodzenia Warszawa szuka sposobów normalizacji stosunków z Moskwą". "Komentując rezultaty swojego pobytu w USA, Lech Kaczyński oświadczył, iż Warszawa

“Kommiersant” z 13.02., Aleksandr KuranowAutor pisze, iż Prezydent Polski Lech Kaczyński, który powrócił z USA, poinformował o gotowości spotkania się z prezydentem W. Putinem.

Zgodnie z jego słowami do takiego spotkania nie powinno dojść ani w Moskwie, ani w Warszawie, lecz na terytorium trzeciego państwa. Po okresie ochłodzenia Warszawa szuka sposobów normalizacji stosunków z Moskwą”. “Komentując rezultaty swojego pobytu w USA, Lech Kaczyński oświadczył, iż Warszawa rozpocznie już w najbliższych tygodniach rozmowy ze stroną rosyjską ws. przygotowań do spotkania dwóch prezydentów.

Wg słów pana Kaczyńskiego, zarówno Moskwa, jak i Warszawa ma prawo do wieloaspektowego wywierania wpływu na państwa sąsiednie, nie oznacza to jednak, ze Rosja powinna zajmować dominującą pozycję, zwłaszcza w sektorze energetycznym”. “Polskie media – komentując słowa Prezydenta Kaczyńskiego o możliwym spotkaniu z W. Putinem – podkreślają, iż inicjatywa Warszawy może być rezultatem bardzo życzliwych wypowiedzi rosyjskiego prezydenta pod adresem Polski, jakie padły w czasie konferencji prasowej pod koniec stycznia. Władimir Putin podkreślił wówczas, że Polacy i Rosjanie stanowią jakby jedną rodzinę i że w Rosji bardzo szanuje się Polskę za jej wkład w kulturę i gospodarkę światową, a także za współczesne osiągnięcia polityczno-gospodarcze”. “Jeszcze dwa tygodnie temu podobne wypowiedzi Władimira Putina byłyby dla polskich polityków i mediów całkowitym zaskoczeniem, ponieważ relacje między dwoma państwami w ciągu ostatniego roku nosiły nader chłodny charakter. Przypomnijmy, iż na ochłodzenie stosunków miało wpływ pobicie chłopców rosyjskich w Warszawie, a w reakcji na to – pobicie pracowników ambasady polskiej i dziennikarza w Moskwie, wprowadzenie przez Rosję jednostronnego zakazu importu mięsa polskiego i innych produktów rolnych, całkowicie odmienne podejście Moskwy i Warszawy do wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie. Wszystko wskazuje na to, że teraz obie strony poszukują dróg przezwyciężenia różnicy stanowisk. Przy czym całkiem nieprzypadkowo oświadczenia dwóch prezydentów pojawiły się w przededniu i po zakończeniu wizyty Lecha Kaczyńskiego w Waszyngtonie. [W czasie oficjalnych spotkań Prezydent Kaczyński] […] omówił szczegółowo zarówno dwustronne relacje Warszawy i Moskwy, jak i politykę Moskwy wobec Mińska i Kijowa. Lech Kaczyński starał się nakłonić swoich amerykańskich rozmówców do tego, aby USA w relacjach z Rosją zawsze uwzględniały interesy Polski, a także dwóch sąsiednich krajów – Ukrainy, do której Lech Kaczyński ma zamiar pojechać jeszcze w tym miesiącu, i Białorusi. Á propos, przedstawiciel białoruskiej opozycji i jej kandydat na zbliżające się wybory – Aleksandr Milinkiewicz, został w Polsce ciepło przyjęty pod koniec stycznia. W czasie rozmów w Waszyngtonie prezydent Polski także intensywnie promował przyjęcie Kijowa do NATO w ciągu najbliższych dwóch lat. […] W ciągu ostatnich kilku dni szczególną uwagę tematowi kontaktów polsko-rosyjskich poświęcił także szef MSZ Polski – Stefan Meller, który wcześniej był ambasadorem w Moskwie. […] Pan Meller oświadczył, iż utworzył w swoim resorcie grupę roboczą, której celem jest analiza stosunków polsko-rosyjskich. Przy czym minister podkreślił, iż poprawa relacji z Moskwą jest traktowana priorytetowo”.

A to już wiesz?  "Prezydent RP zwolnił ministra Finansów"

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy