Prasa Wiadomości branżowe

Tygodnik Do Rzeczy. Numer drugi. Zderzenie cywilizacji

Żadne młotkowanie nie zmusi mnie do powiedzenia, że czarne jest białe. I dopóki mam dużo sił, a mam, dopóty nikt nie jest w stanie sprawić, bym zaprzeczała prawom natury ? mówi prof. Krystyna Pawłowicz. W najnowszym wydaniu Tygodnika Do

Żadne młotkowanie nie zmusi mnie do powiedzenia, że czarne jest białe. I dopóki mam dużo sił, a mam, dopóty nikt nie jest w stanie sprawić, bym zaprzeczała prawom natury ? mówi prof. Krystyna Pawłowicz. W najnowszym wydaniu Tygodnika Do Rzeczy ? wywiad z posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Ponadto na łamach tygodnika: Paweł Lisicki o odwadze, Piotr Semka o medialno-politycznej histerii wokół związków partnerskich, Mariusz Majewski i Piotr Pałka o byłych księżach, którzy brylują w mediach, prof. Richard Pipes o relacjach z Rosją i wizach dla Polaków, a Robert Radwański ? o filozofii sportowego sukcesu. 

Co jest łatwiejsze, pytam, sprzeciwić się projektom zmian i narazić na ataki, szyderstwo, wrogość, a nawet ? jak w przypadku Krystyny Pawłowicz ? doniesienie do prokuratury czy radośnie dołączyć do chóru? ? pyta we wstępniaku do wydania redaktor naczelny Paweł Lisicki. – Kto tu jest odważny? Kto tu jest konformistą? Jarosław Gowin, który od lat broni tych samych zasad, czy Donald Tusk, który jak chorągiewka przechyla się w tę stronę, w którą dmie wiatr, raz za liberała, raz za tradycyjnego katolika, to znowu za wrażliwego lewicowca uchodząc?

W rozmowie z Mariuszem Staniszewskim prof. Pawłowicz podkreśla, że wywodzi się ze środowiska akademickiego, gdzie panuje wolność wypowiedzi. Tam nikt nikogo nie przywołuje ciągle do porządku. Ze studentami wchodzę często w bardzo ostre spory. Z młodymi ludźmi, którzy często mają zupełnie inne poglądy niż ja, dyskutuję bardzo ostro, ale nikt nikogo nie wyzywa ? mówi Pawłowicz. I podkreśla, że jak najgorzej świadczy o naukowcach, jeśli chcą innemu zamknąć usta. Współczuję ich studentom. Pewnie są tak samo terroryzowani jak ja teraz. Pewnie donosy na ich ostre wypowiedzi trafiają do rektora albo prokuratora ? mówi. O swoich samej mówi: Jeśli ja jestem homofobem, to oni są heterofobami ? nie mogą znieść ludzi żyjących w normalnych związkach.

Dyskusję o związkach partnerskich, która jest tematem numeru, komentuje także m.in. Piotr Semka. Platforma w chwili sporu ideowego okazała się partią niechętną wewnętrznej dyskusji. Partią zobowiązaną do przyjmowania każdej decyzji ideowej Tuska jako bezwzględnego nakazu politycznego stojącego ponad indywidualnym sumieniem ? pisze. I dodaje – A liczne media każde przeciwstawienie się woli Tuska kreowały niemal na zdradę stanu. Tylko Michał Szułdrzyński w ?Rzeczpospolitej? przypomniał, że nikt w PO nie unieważnił jak dotąd deklaracji ideowej Platformy z 2007 r., w której wyraźnie zapisano, że ?zadaniem państwa jest roztropne wspieranie rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych, służących jej trwałości i rozwojowi?. Semka konstatuje również, że dotąd takie histerie polityczno-medialne towarzyszyły głównie walce z IV RP.

A to już wiesz?  Pryszcz na ekranie

Na łamach Tygodnika Do Rzeczy także o księżach, którzy porzucili stan kapłański. Liberalne media uwielbiają ludzi sukcesu. Wyjątkiem są księża ? najbardziej atrakcyjni są ci, którzy zrzucając habity czy sutanny, ponieśli porażkę. Staj się jednak bohaterami i ekspertami mainstreamowych mediów do spraw Kościoła. I choć mówią, że ich decyzja i obecne publiczne występy są przejawem wolności, stają się stronnikami radykalnych antyklerykałów, którzy z wolną myślą mają niewiele wspólnego. Antyklerykalna lewica chętnie bierze ich pod swoje skrzydła, przeprowadzając z nimi sążniste wywiady, zapraszając do kapituł swoich nagród czy im je wręczając. W Tygodniku Do Rzeczy ? byli księża-celebryci.

Na łamach Do Rzeczy także wywiad z Richardem Pipesem, wybitnym historykiem i sowietologiem z Uniwersytetu Harvarda, byłym doradcą prezydenta Ronalda Reagana, autorem kilkunastu książek o Rosji. Jego zdaniem, Rosjanie powinni ? oczywiście ? jak najszybciej oddać Polakom wrak samolotu. Wiadomo, że Polacy są na tym punkcie bardzo czuli. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego Rosjanie tego nie robią, przez co psują stosunki między Moskwą a Warszawą ? mówi Pipes. Komentuje też szanse na zniesienie wiz dla Polaków. Obowiązek wizowy dla Polaków jest kompletnie absurdalny. My, Amerykanie, możemy jechać do Polski bez wiz. Nie rozumiem więc, dlaczego Polaków zmusza się do starania się o wizy i do płacenia za nie tak dużych pieniędzy. Wywiad z Richardem Pipesem ? w drugim numerze Tygodnika Do Rzeczy.

W wydaniu także rozmowa z Robertem Radwańskim, ojcem Agnieszki i Urszuli Radwańskich. Przede wszystkim o sporcie i o córkach. Nawet prosty człowiek kieruje się pewną filozofią, ale tylko niektórzy potrafią ją szybko i skutecznie wprowadzić w życie. Moja filozofia była dosyć prosta: mieć dobry wynik sportowy. To rodzinna tradycja. Moje córki to już trzecie pokolenie osiągające sportowe sukcesy, więc pomysł nie był ?ekskluzywny?. Dziewczyny były skazane na grę w tenisa ? mówi tata Radwański. Przyznaje też, że chociaż od jakiegoś czasu nie jeździ z córkami na mecze, na odległość tak samo je przeżywa. I martwi się o córki. W dodatku nie do końca wierzę niektórym ludziom wokół dziewczyn. Zwłaszcza kiedy tylko córkom ?kadzą?, a tato wychodzi na ich jedynego surowego krytyka. Część osób widzi wokół Agnieszki i Uli głównie pieniądze. Dziewczyny trzeba przed nimi chronić ? mówi. Wywiad z Robertem Radwańskim ? w najnowszym numerze Tygodnika Do Rzeczy.

A to już wiesz?  Droga do zaufania. Raport EY: ?Analiza rynku infrastruktury drogowej w Polsce?

W numerze także m.in.:

Tatusia z lewicy nie rusz, czyli jak salon oburza sie na lustracje rodziców, choć sam czyni to nagminnie

Jan Hartman ? zakładnik swojej roli

Tryumfy i klęski kard. Glempa

– Twarze powstania styczniowego

Czy kryzys zabije polskie seriale?

Tygodnik Do Rzeczy w kioskach od poniedziałku, 4 lutego. E-wydanie tygodnika dostępne w niedzielę u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). Tygodnik jest również dostępny w AppleStore (iOS) – https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8 oraz w GooglePlay (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLnBhcGVybGl0LmFuZHJvaWQud3Byb3N0Il0

Osoby, którym nie uda się kupić numeru 1, mogą zamówić prenumeratę wydawniczą od tego właśnie numeru – i wtedy otrzymają drukowany egzemplarz ?jedynki? wraz z kolejnymi numerami. Prenumeratę można zamówić na stronie internetowej wydawcy – http://prenumerata.wprost.pl/zamowienie/p,do-rzeczy/.

Tygodnik Do Rzeczy to nowy tytuł kierowy przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od 25 stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Na łamach ?Do Rzeczy? publikują dziennikarze związani wcześniej z tygodnikiem “Uważam Rze” m.in.: Paweł Lisicki, Bronisław Wildstein, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, Cezary Gmyz, Piotr Gabryel, Marek Magierowski, Andrzej Horubała, Waldemar Łysiak oraz wielu innych znanych i cenionych autorów. Wydawcą tygodnika jest spółka Orle Pióro, której inwestorem strategicznym jest Platforma Mediowa Point Group (GPW: POINTGROUP, PGM, www.point-group.pl) i jej prezes Michał M. Lisiecki.     

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy