Prasa Wiadomości branżowe

WPROST: kino politycznego niepokoju

Stuhr przestał być Polakiem, Opania nie chce zagrać Lecha Kaczyńskiego, bo nie ceni Jarosława. Filmy wychodzą z kina, mieszają się do polityki, stają się przedmiotem dyskusji o Polsce, dyskusji o tym, kto ma rację, gdzie leży prawda. W najnowszym WPROST ? o kinie, które dzieli Polskę jak polityka.

Ponadto we WPROST: Agnieszka Odorowicz o finansowaniu polskiego kina, Janusz Piechociński o polityce romantycznej i pragmatycznej, a Paweł Reszka i Michał Majewski o  tym, jak trotyl skomplikował biznesowe plany wydawcy ?Rzeczpospolitej?.

O powstaniu warszawskim, o wielkopolskim, o Wałęsie, o Kuklińskim, o Jedwabnem, Westerplatte i wreszcie o Smoleńsku i Lechu Kaczyńskim – dotąd w naszym kraju nie było takiej zmasowanej produkcji filmów o Polsce, filmów politycznych (?) Jeszcze trwają ostre dyskusje o ?Pokłosiu?, a już temperatury nabierają spory o ?Wałęsę? Wajdy i ?Smoleńsk? Krauzego. Czają się też wojenki o powstanie warszawskie pokazane w filmie ?Miasto? Jana Komasy (zdjęcia mają rozpocząć się latem w przyszłym roku) i o ?Tajemnicę Westerplatte? Pawła Chochlewa. ?Jack Strong. Operacja Wolność?, film o pułkowniku Kuklińskim, stworzy kolejnych wrogów Władysławowi Pasikowskiemu, tym razem po lewej stronie politycznej barykady. O kinie politycznego niepokoju w najnowszym WPROST pisze Magdalena Rigamonti.

We WPROST także rozmowa z Agnieszką Odorowicz, szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jedną z najbardziej wpływowych osób w Polsce (9. miejsce w rankingu WPROST. Nie pozwolimy szantażować się tematem ? deklaruje Odorowicz. Podkresla, że PISF, podejmując decyzję o dofinansowaniu filmu, ocenia nie tylko scenariusz, ale i wiarygodność finansową przedsięwzięcia. Nie ma to nic wspólnego z polityką czy tym bardziej cenzurą ? mówi Odorowicz i podkreśla, że ?Pokłosie? dostało dofinansowanie, mimo że zdania ekspertów były podzielone. O finansowej stronie polskich produkcji filmowych z Agnieszką Odorowicz rozmawia Magdalena Rigamonti.

Na łamach WPROST także nowy szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wchodząc na kongres, wiedziałem, że mam 100 głosów więcej ? mówi w rozmowie z Piotrem Najsztubem Janusz Piechociński. Deklaruje, że nie zamierza być partyjnym wodzem. Nie chcę stać się postacią, z którą walczyłem. Bo w polskiej polityce jest tak, że dla skuteczności trzeba brać władzę i wycinać konkurencję. Czas z tym skończyć ? mówi Piechociński. A swojego poprzednika podsumowuje krótko: Waldek reprezentuje to, co najgorsze w PSL: konsekwencję, twardość, upór, wodzostwo plus rozdawanie stołków. Najsztub pyta Janusza Piechocińskiego ? w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST także o odchodzącym przewodniczącym PSL. Waldemar Pawlak kończy z gestem. Byłych pracowników w Ministerstiwe Gospodarki pożegnał premią. Czy teraz pójdzie do chińskiego biznesu? Czy zostanie w polityce? Czy będzie chciał wrócić? I co z jego ludźmi? O nowej sytuacji po zmianie warty w PSL we WPROST piszą Anna Gielewska i Zofia Wojtkowska.

We WPROST także o wybuchu, który pokrzyżował część biznesowych planów wydawcy ?Rzeczpospolitej?. Grzegorz Hajdarowicz lubi podkreślać, że ?Rzeczpospolita? to jego prywatna gazeta. Kupił ją, zaciągając spore kredyty. Dzisiaj ma mnóstwo długów i plan, by wprowadzić swój mediowy biznes na giełdę. Ale ?wybuch trotylu? pokrzyżował część biznesowych planów Hajdarowicza. I sprawił, że zaczęto przyglądać się jego interesom. A te są skomplikowane. Pożyczki ponad 20 mln na zakup udziałów od brytyjskiego Mecomu udzielił mu NFI Jupiter, w którym Hajdarowicz ma udziały i jest szefem Rady Nadzorczej. Kredyt na 60 mln dostał z Getin Banku Leszka Czarneckiego. Udziały Skarbu Państwa kupił na raty. Winien jest jeszcze prawie 40 mln zł. Jak wyglądała transakcja zakupu ?Rzeczpospolitej? i skąd nowy właściciel miał środki na jej finansowanie w najnowszym WPROST piszą Michał Majewski i Paweł Reszka.

Ponadto w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST:

– Żadnych więcej telenowel, wywiadów, żadnych komentarzy. Ilona Łepkowska uznała, że już najwyższy czas na emeryturę. Czy to ostateczna abdykacja cesarzowej polskich seriali?

– Z religią w szkole jest jak z naszą kadrą na Euro: wielkie oczekiwania, ale brak ludzi, którzy mogliby je spełnić. Religii w szkole powoli mają dość nie tylko uczniowie, ale też księża i katecheci. Problemu nie widzą tylko biskupi

– Polskę na nowo rozgrzewa awantura o modyfikowaną żywność (GMO). Wszyscy dostaniemt raka ? krzyczą ekolodzy . GMO uratuje świat przed głodem ? ripostują naukowcy. O co chodzi w awanturze o GMO pisze Maciej Jarkowiec

Robię takie filmy, jakie sam chciałbym oglądać ? mówi w rozmowie dla WPROST Ben Affleck. To kolejna amerykańska gwiazda, która zabiera głos w dyskusji o polityce. Jego ?Operacja Argo? od piątku w kinach.

Andrzej Smolik stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu, w którym lądowanie na Księżycu w 1969 r. okazuje się mistyfikacją. Wrozmowie z Anną Gromnicką mówi o radości komponowania i przyszłości kultury w Internecie.

Nowy WPROST w kioskach od poniedziałku, 26 listopada 2012 r. E-wydanie tygodnika ? w niedzielę o godz.20. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

*****

Obchodzący w tym roku 30. urodziny tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Michał Kobosko. Tygodnik WPROSTjest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce.

 

Przydatne linki:

WPROST na Youtube – http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku – http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB – http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze – http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera – http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store – http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play – http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Blogi WPROST – http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST – http://www.wprost.pl  

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy